Εκδρομή Γ΄ Λυκείου

Η Γ΄ Λυκείου πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στις 3/3/2023 διάρκειας 5 ημερών στην Ιταλία. Πρώτος προορισμός ήταν η πόλη της Ρώμης. Ξεναγήθηκαν στο Κολοσσαίο, περιηγήθηκαν στη Ρωμαϊκή Αγορά και στο ιστορικό κέντρο της πόλης. Πραγματοποιήθηκε επίσης επίσκεψη με ξεναγό και στο ανεξάρτητο κρατίδιο του Βατικανού που εντυπωσίασε τους μαθητές.

Ακολούθησε επίσκεψη στη Φλωρεντία με κύριο σταθμό την πινακοθήκη Uffizi, όπου εκτίθενται έργα σπουδαίων εκπροσώπων της Αναγέννησης όπως του Botticelli και του Michelangelo.

Επόμενος σταθμός η Βενετία που είναι καταγεγραμμένη ως μνημείο παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς μαζί με τη λιμνοθάλασσά της.

Τελευταία στάση το Μιλάνο. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν από κοντά τον καθεδρικό ναό του Μιλάνου, τη σκάλα του Μιλάνου και τη φημισμένη στοά Galleria Vittorio Emanuele II.