Πρόγραμμα Βουλή των Εφήβων

Από τον Νοέμβριο 2022 μέχρι και τον Μάιο του 2023 ομάδα μαθητών της Α΄ και Β΄ Λυκείου υλοποίησε το πρόγραμμα της Βουλής των Εφήβων με θέμα την καταπολέμηση της βίας. Οι μαθητές μέσα από μία μεγάλη ποικιλία δράσεων ήρθαν σε επαφή με την ιστορία των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, έμαθαν τα βασικά ανθρώπινα δικαιώματα και το σεβασμό στην ανθρώπινη αξιοπρέπεια. Παράλληλα ενημερώθηκαν για όλες τις μορφές βίας και μάλιστα ψυχολόγος τους ενημέρωσε για την ενδοοικογενειακή βία. Οι μαθητές πραγματοποίησαν δική τους έρευνα, όπου μέσα από ερωτηματολόγια και συνεντεύξεις εκπαιδευτικών θέλησαν να διερευνήσουν την ύπαρξη ή μη βίας στο σχολικό χώρο, όπως και να εντοπίσουν πιθανές λύσεις για τον περιορισμό του φαινομένου.