Ανακοίνωση

Την Πέμπτη 21 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας επιμορφωτικό σεμινάριο για τους εκπαιδευτικούς που αναφερόταν στο σχεδιασμό προγράμματος περιβαλλοντικής εκπαίδευσης με θέμα τη θάλασσα. Την ίδια μέρα έλαβε χώρα σχετική επιμόρφωση για τους μαθητές με θέμα: “Θα ξαναέβαφα γαλάζια τη θάλασσα”, την οποία παρακολούθησαν όλοι οι μαθητές και μαθήτριες του Λυκείου μας ανά τάξη, κατά την οποία θίχτηκαν θέματα σχετικά με τη βιοποικιλότητα της θάλασσας, τη χρήση των θαλάσσιων πόρων από τον άνθρωπο, τις πηγές ρύπανσης της θάλασσας, τους τρόπους μείωσης της ρύπανσης, τον αειφόρο τουρισμό και τις πρακτικές που θα μπορούσαν να αποβούν προς όφελος των τοπικών κοινοτήτων της Σιθωνίας χωρίς να βλάπτεται το περιβάλλον. Τις επιμορφώσεις ανέλαβε ο εκπαιδευτικός Αλέξανδρος Οικονομίδης (ΠΕ 80), αποσπασμένος επί θητεία στο ΚΕΠΕΑ (Κέντρο Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία) Θέρμης, ο οποίος έχει ειδικές γνώσεις σε σχετικά ζητήματα.